Rozpoczęcie sprawy rozwodowej polega na złożeniu pozwu o rozwód.
Pozew o rozwód powinien zawierać:
1. oznaczenie powoda/powódki – tj. małżonek wnoszący powództwo o rozwód,
2. oznaczenie pozwanego/pozwanej – jest nim drugi małżonek,
3. imię, nazwisko, adres zamieszkania oraz nr PESEL powoda/powódki
4. imię, nazwisko i adres zamieszkania pozwanego/pozwanej
Wskazanie, czego powód/powódka żąda, tj:
1. orzeczenia rozwodu, z czyjej winy lub, że wnosimy bez orzekania o winie,
2. orzeczenia o władzy rodzicielskiej nad wspólnymi małoletnimi dziećmi stron
3. orzeczenia o alimentach dla wspólnych małoletnich dzieci stron
4 (i nast.) orzeczenia np. o wspólnym mieszkaniu stron lub o podział majątku wspólnego małżonków (chociaż co do zasady prowadzone jest w tym zakresie odrębne postępowanie).
Każdy pozew powinien zawierać uzasadnienie. W jego treści należy wskazać przyczyny wystąpienia z pozwem o rozwód. Przyjmuje się, iż za winę rozkładu pożycia małżonków należy uznać takie zachowanie jak: zdrada (również emocjonalna), odmawianie pomocy drugiemu małżonkowi, opuszczenie współmałżonka, pijaństwo, nadużywanie środków psychoaktywnych, agresja, przemoc domowa czy zaniedbywanie rodziny. Za niezawinione przyczyny przykładowo uznaje się brak możliwości wzajemnego porozumienia się małżonków, czy różnice charakterów.
Do pozwu należy obowiązkowo załączyć skrócony odpis aktu małżeństwa oraz odpisy skrócone aktów urodzenia wspólnych małoletnich dzieci stron.
Opłata stała od pozwu o rozwód wynosi 600 zł. Uiszcza się ją poprzez dokonanie wpłaty na konto Sądu Okręgowego właściwego ze względu na miejsce ostatniego wspólnego miejsca zamieszkania małżonków, jeśli choć jedno z nich w okręgu tym ma jeszcze miejsce zamieszkania. W przypadku braku takiego miejsca, należy posłużyć się odpowiednimi przepisami Kodeksu postępowania cywilnego.